[vc_row][vc_column][vc_column_text]
La 10 zile de la redeschiderea șantierului aeroportului, conducerea Consiliului Județean Brașov a efectuat o nouă inspecție pe șantier, la care au participat și reprezentanții mass-media. Practic, în această etapă de lucrări se amenajează Calea de rulare Alfa, apronul (zona de parcare a aeronavelor) și canalizările pentru balizaj și scurgerea apelor pluviale. Calea de rulare Alfa este o pistă mai mică, cu o lungime de 200 de metri și o lățime de 23 de metri, care va face legătura între pista propriu-zisă și parcare. Aceasta a început să prindă contur, fiind realizate decopertările și tasarea solului. După cum a precizat directorul general al CJ Brașov Mihai Pascu aceasta are elemente constructive similare cu pista, iar după ce se vor finaliza lucrările de consolidare a solului, urmează să se toarne straturile de balast și beton, acesta din urmă având o grosime de 41 de cm, iar pe margini vor fi amenajate zone de acostamente, ca și în cazul pistei.
Apronul, care se va amenaja în această etapă de dezvoltare, este proiectat pentru gararea a trei aeronave cu posibilitatea de extindere, în funcție de evoluția fluxurilor și a traficului. „O a treia componentă a acestei etape de lucrări vizează amenajarea canalizării care va prelua apele pluviale, atât din zona nou construită și orientarea spre separatorul de hidrocarburi, cât și din zonele care vor fi devoltate în etapele ulterioare, respectiv parcarea sau drumul de acces. Totodată, în lungul pistei, de o parte și de alta, se vor prelua apele pluviale care vor ajunge apoi într-un colector principal de 1100 mm, care se va deversa în zona de Nord – Est a aeroportului, în Râul Bârsa”, a explicat Mihai Pascu.
Dacă vremea e bună, în noiembrie se finalizează această etapă de lucrări
Totodată președintele CJ Brașov Adrian Veștea a subliniat faptul că în situția în care nu vor apărea condiții meteorologice nefavorabile care să impună sistarea lucrărilor, spre sfârșitul lunii noiembrie, această etapă ar urma să fie definitivată. „Lucrările sunt la acest moment în grafic și dorim ca lunar să prezentăm public graficul de proges. De asemenea, pe 3 septembrie, dacă nu vor exista solicitări de clarificări, vom deschide ofertele pentru celelalte 9 obiective care se vor construi pe aeroport între care se numără clădirea energetică, remiza PSI, posturile de control acces, rețelele interioare ale aeroportului și platforma antisuflu. Tot la începutul lui septembrie, vom avea finalizată și partea de fluxuri din interiorul terminalului, care va avea o suprafață 11.000 de mp, dar și soluția de arhitecturală pentru acesta. Nu în ultimul rând, urmează să semnăm un protocol cu ROMATSA pe partea de pregătire a operării acestui obiectiv”, a explicat Adrian Veștea.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”65832,65831,65830,65829,65827,65826,65825,65824,65822,65821,65820,65819,65818,65817,65816,65815,65814″][/vc_column][/vc_row]

