
O patrulă de la Gruparea Mobilă de Jandarmi Brașov a fost atacată în cartierul de romi din Teliu. Un jandarm a fost rănit în altercație, iar mașina cu care echipajul se deplasa a fost vandalizată.
Echipajul intrase în cartierul de romi să verifice dacă sunt respectate restricțiile impuse prin Ordonanța Militară. La un moment dat, romii s-au năpustit asupra echipajului cu bâte și răngi lovind în mașină, scrie brasovstiri.ro.
Jandarmii au ieșit în încercarea de a-i liniști pe atacatori. Unul dintre romi a aruncat cu un bolovan rănindu-l la picior pe unul dintre jandarmi. Membrii Grupării Mobile au cerut întăriri.
La fața locului au fost deplasate efective sporite de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Brașov și mai mulți polițiști. Se fac cercetări pentru distrugere și ultraj.

