
Două dintre cele trei localități din județ la care premierul Ludovic Orban făcea referire că se află sub monitorizare pentru a intra în carantină sunt comunele Crizbav și Teliu, ne-au declarat surse politice. Potrivit noii legi a carantinei și izolării, zonele în care se înregistrează mai mult de trei cazuri la mia de locuitori ar putea fi plasare în carantină pentru reducerea riscului de transmitere a bolii în afara comunității.
Cele două comune au, însă, comunități majore de rromi, în general certate cu igiena și cu regulile de conviețuire socială. De altfel, la începutul stării de urgență, rromii din Teliu au făcut o „revoluție”, atacându-i pe jandarmii care asigurau zona.
O altă localitate la care a făcut trimitere premierul este comuna Cristian, unde mai mulți agenți economici și-au testat personalul. majoritatea celor testați locauiesc însă în alte zone din Brașov sau chiar din județul Covasna, iar între persoanele respective nu s-a putut face o legătură epidemiologică pentru a se discuta despre o posibilă plasare în carantină.
