
De la debutul pandemiei de COVID – 19, 154 de pacienți de pacienți în stare gravă au fost internați în secția ATI de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov.
Potrivit directorului medical, dr. Cătălin Mișarcă, în această perioadă s-au înregistrat 67 de decese în această secție, respectiv un procent al mortalității de 43,5%. Medicul a mai adăugat că media națională a mortalității la Terapie Intensivă este de 60%. În total, 124 de persoane au murit în județul nostru din cauza infectării cu coronavirus.
