
Asociația Balcanică a Federațiilor de Atletism, în colaborare cu Federația Română de Atletism, cu sprijinul Ministerului Tineretului şi Sportului, Primăriei Braşov, Consiliului Judeţean Braşov şi Instituţiei Prefectului Judeţul Braşov, organizează sâmbătă, întrecerile Campionatului Balcanic de Alergare Montană pentru seniori și juniori (U20), ediția a 12-a. Competiția va avea loc în Poiana Brașov și se va bucura de prezența sportivilor din cinci țări.
România organizează în acest an cea de-a doua competiţie balcanică de atletism, după desfăşurarea Campionatelor Balcanice de Atletism în Aer Liber rezervate Seniorilor, la Cluj Napoca în 19 şi 20 septembrie 2020. La linia de start se vor alinia 59 de sportivi, dintre care 22 români, ceilalți venind din țări precum Croația, Ucraina, Turcia și Bulgaria. Acestea au luat împreună decizia de a organiza ce-a de-a 12 ediţie a Campionatului Balcanic de Atletism şi de a transmite un mesaj pozitiv întregii comunităţi atletice prin care să arate că atletismul trebuie să găsească modalităţi pentru a merge mai departe.
„Brașovul și județul Brașov sunt un pol important în alergarea montană. Trebuie să continuăm această direcție și să oferim suport din partea autorităților pentru practicarea acestui sport. Este o mare bucurie să găzduim această competiție, deoarece în condiții de pandemie avem nevoie de expunere și pentru evenimente sportive. Sunt un susținător al sportului, deoarece 10 ani i-am petrecut în sporturi de anduranță și chiar în alergare montană. Alergarea montană este un sport care presupune din start o distanțare, se desfășoară în aer liber, deci cred că putem susține dezvoltarea sa și în acest context complicat de pandemie. Eu însumi am fost azi-dimineață să alerg Sub Tâmpa și sunt foarte mulți brașoveni care practică la nivel recreațional și amator alergarea, care este importantă pentru sănătatea noastră fizică și psihică mai ales într-un astfel de context”, a precizat primarul ales al Brașovului Allen Coliban.
Deşi condiţiile de desfăşurare a competiţiilor sportive sunt extrem de dificile în acest an din cauza măsurilor de prevenţie şi securitate generate de pandemia de coronavirus, Federaţia Română de Atletism a reuşit să organizeze în acest an câteva competiţii importante.
Startul campionatului se va da mâine, de la ora 10:00, pe Stadionul din Poiana Brașov.
