
Ministerul Sănătății va elimina obligativitatea purtării măștilor de către elevi la orele de sport care se desfășoară în spații deschise. Totuși, obligativitatea purtării măștilor se va menține la orele de educație fizică și sport care se desfășoară în sala de sport.
„În spațiul exterior, masca nu este obligatorie pentru orele de sport”, a declarat ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, potrivit edupedu.ro.
În aceste momente, la Ministerul Sănătății sunt discuții cu privire la modificarea ordinului comun cu Ministerul Educației, pentru a le permite elevilor de clasele a VIII-a și a XII-a să vină la școală pentru a se pregăti de examene, indiferent de scenariu.

