
Compania de transport rutier de persoane CDI Transport Intern şi Internaţional, controlată de omul de afaceri Ion Comuşi, a finalizat anul trecut cu afaceri de 20 de milioane de lei, nivel la jumătate faţă de anul anterior şi a redus numărul de angajaţi, potrivit datelor publice şi oficialului companiei.
„Cererea pentru transportul cu autocarul a scăzut foarte mult, traficul de pasageri s-a înjumătăţit. Anul acesta am văzut o revenire începând cu sezonul estival, sperăm la 1,5 milioane de pasageri până la final de an, la jumătate faţă de anul de dinaintea pandemiei. Oamenii nu mai călătoresc din cauza COVID-19 dar în acelaşi timp am observat că în multe sate nu mai sunt călători, probabil au plecat în străinătate“, a declarat pentru ZF Ion Comuşi, proprietarul CDI Transport Intern şi Internaţional. Baza companiei în Capitală este Autogara Ritmului, de pe strada cu acelaşi nume, din sectorul 2. Activitatea de bază a firmei constă în transportul terestru de călători prin curse regulate în regim interjudeţean, completată prin transportul în baza curselor regulate speciale şi a curselor ocazionale. Printre cele mai solicitate destinaţii cu frecvenţă zilnică se numără Bucureşti, Braşov, Bistriţa, Brăila, Focşani, Piatra Neamţ, Suceava, Reghin, Sighişoara şi alte oraşe.
„Este tot mai dificil. Se circulă foarte greu, costurile noastre sunt tot mai mari, consumul este mare. Noi aşteptăm şi sperăm în continuare să se construiască autostrăzi, să avem infrastructură. Pe Bucureşti-Braşov facem şi cinci ore, cinci ore şi jumătate. În zilele de vineri şi duminică durata călătoriei creşte din cauza numărului mare de maşini“. Distanţa dintre Bucureşti-Braşov (180 kilometri) ar trebui parcursă în cel mult trei ore.
Compania de transport de persoane CDI a fost înfiinţată în 1996 şi are o flotă de maşini Mercedes-Benz Sprinter 516 CDI, Mercedes-Benz Cibro, Mercedes-Benz Intouro, Mercedes-Benz Turismo.
„A trebuit să restructurăm compania, mai avem 200 de angajaţi, faţă de 360 de salariaţi şi am casat o parte din autocarele mai vechi. Ne gândim la o strategie pentru anul viitor şi pentru următorii patru ani pe piaţa autocarelor“.
O altă problemă cu care compania se confruntă este lipsa şoferilor. „Găsim greu şoferi, când îi găsim îi pregătim, dar apoi pleacă şi o luăm de la capăt“.
CDI Transport Intern şi Internaţional opera o flotă de 240 de autocare, autobuze şi microbuze.
Compania face parte dintr-un grup de firme controlat de Ion Comuşi, care include şi o şcoală de şoferi (cursuri de condus auto pentru categoriile A, B, C, D, E) tractări auto, închirieri auto şi operează o staţie ITP (Inspecţie Tehnică Periodică).
În grupul de firme sunt şi service-ul auto C&I ServiceTrans SRL, dar şi firma C&I EuroTrans SRL, cu activităţi de carosare autobuze şi proiectare autobuze sub marca Cibro, potrivit ultimelor date.
În România existau circa 3.900 de transportatori rutieri de persoane, care operau 23.000 de autovehicule în flotă, arată ultimele date dinainte de pandemia Covid 19.
