
„Marțea cu plăcinte” este un eveniment, în cadrul căruia brașovenii și turiștii îi pot admira pe Junii Tineri jucând hora și alte jocuri tradiționale și pot savura plăcintele, pe care aceștia în mod tradițional le oferă participanților, contra unei donații pentru grup.
„Marțea cu plăcinte este un vechi obicei, care a fost reluat în ultimii ani. In trecut, junii tineri urcau pe Coasta Prundului împreună cu familiile, unde, după ce jucau hora Junilor și aruncau pe rand buzdganul, se ospătau cu plăcinte cu brânză și cu fructe și beau din vinul oferit de vătaf. Acest obicei nu era o serbare câmpenească, ci mai curând o strângere de fonduri pentru ziua de <<călări>> din Duminica Tomii”, spun organizatorii.

