
În contextul în care prețurile carburanților au crescut constant în ultimele luni, nu strică să înveți trucul care te ajută să economisești la pompă, chiar dacă alimentezi mai des. În lunile de vară, temperaturile caniculare fac imposibilă deplasarea cu mașina fără folosirea sistemului de aer condiționat ce crește semnificativ consumul, ceea ce înseamnă drumuri mai dese la benzinărie.
Cum poți să economisești la pompă
Scumpirea carburanților nu i-a lăsat indiferenți pe șoferii din România. Dacă protestele organizate la stațiile de alimentare din întreaga țară nu au schimbat cu nimic creșterea prețurilor, cei mai mulți șoferi au început să caute modalități de a își reduce consumul. O misiune dificilă, în condițiile în care sistemul de aer condiționat, fără de care nu se poate sta în mașină în zilele cu temperaturi caniculare, are un impact imposibil de neglijat.
Un șofer a dezvăluit care este trucul care te ajută să economisești la pompă. Potivit acestuia, secretul este să alimentezi mai des, mergând la benzinărie când rezervorul este pe jumătate gol.
„Umpleți când rezervorul de benzină este plin pe jumătate. Întotdeauna aștept până când este la E sau mai jos. Urăsc să mă opresc să iau benzină. Dacă vă permiteți, păstrați-l la jumătate. Care este motivul: cu cât ai mai mult gaz în rezervor, cu atât mai puțin aer ocupă spațiul gol. Benzina se evaporă mai repede decât îți poți imagina”, a povesit un șofer pe Tik Tok, potrivit impact.ro.
Explicația din spatele acestui truc este aceea că dacă este mai multă benzină în rezervor, mai puțin aer va intra. James Baker, reprezentant RegCarCheck, a explicat că în momentul în care benzina intră în contact cu aerul, se va evapora mai repede. Cu alte cuvinte, dacă vom conduce cu mai puțin aer în rezervorul de combustibil, procesul de evaporare va fi diminuat, deci consumul va fi mai mic.
