
85 de stâlpi de iluminat cu LED vor fi montați, până în a doua jumătate a anului viitor, pe pârtiile de schi din Poiana Brașov „Lupului” și „Drumul Albastru”.
Afacerea costă 1.262.000 de euro cu TVA și este finanțată din bugetul Primăriei Brașov. Contractul de proiectare și de lucrări a fost încheiat, la finalul lunii trecute, cu societatea Flash Lighting Service SA, entitate deținută de un offshore din Cipru și de omul de afaceri bucureștean Bogdan Gabriel Sandu. Firma gestionează de ani buni sistemul de iluminat public din municipiul Brașov, ocupându-se, totodată, și de instalarea unor stații de încărcare pentru mașinile electrice.
Șeful companiei a fost trimis în judecată, în 2018, de către procurorii DNA în celebrul dosar al retrocedărilor ilegale de terenuri intravilane din Constanța și Mamaia, dosar în care fostul edil, Radu Mazăre, a fost condamnat la 9 ani de închisoare, potrivit Jurnalul.ro. Bogdan Gabriel Sandu a primit, la rândul său, patru ani de închisoare, prin aceeași sentință pronunțată, în anul 2019, de Înalta Curte de Casație și Justiție.
Licitația pentru sistemul de nocturnă de pe cele două pârtii a fost lansată în data de 12 mai 2022. Potrivit anunțului de licitație, lucrările constau atât în realizarea proiectului tehnic, cât și în construcția propriu-zisă aferentă. Sursa de finanțare a afacerii sunt „fondurile bugetare”, potrivit acestui anunț.
Singura ofertă depusă la licitație
Conform documentației de atribuire, pentru acest contract, Primăria Brașov a pus la bătaie un buget estimat inițial la 5.228.252,82 de lei fără TVA, ceea ce, cu tot cu TVA, însemna 6.221.620,9 lei cu TVA inclusă.
La licitația organizată, în acest sens, a fost primită o singură ofertă considerată admisibilă, iar, la data de 22 noiembrie 2022, municipalitatea a și atribuit contractul nr. 309.2022, în valoare finală de 5.199.996 de lei fără TVA, respectiv de 6.187.995,2 lei cu TVA inclusă (1.262.856,2 euro).
Compania care și-a adjudecat contractul, care, în fapt, a fost și singura care a participat la această licitație, este SC Flash Lighting Service SA. Aceasta trebuie, conform prevederilor din caietul de sarcini, să finalizeze lucrările într-un termen de nouă luni.
De cealaltă parte, oficalii companiei Flash Lighting Services au precizat că atribuirea proiectului pentru lucrările aferente realizării iluminatului public pe pârtiile de schi „Lupului” și „Drumul albastru” din Poiana Brașov a fost rezultatul unei licitații deschise, procedură publică și transparentă, prin care a fost desemnată câștigătoare.
Cine deține de fapt compania Flash Lighting Services
Oficialii Flash Lighting Services au mai adăugat că societate este deținută majoritar de China CEE Investment Cooperation Fund, administrat de CEE Equity Partners si avand ca actionari China EximBank si Hungarian EximBank, Bogdan Gabriel Sandu fiind acționar cu doar 23,65% din companie. Acesta nu este implicat in conducerea executivă sau în deciziile companiei. Compania este condusă în sistem dual, respectiv: consiliu director (executiv): 3 persoane: CEO – Dan Vătăjelu, COO – Tudor Totu, CFO- Mihai Pavel. Consiliu de supraveghere: Tomasz Plociennik, Senior Associate în echipa CEE Equity Partners, care este președintele consiliului de supraveghere alături de Radu Zară și Dorin Savu. Cele două consilii asigură gestionarea companiei și conformarea cu toate legile în vigoare, având la bază principii clare de luptă împotriva corupției.”
„Flash Lighting Services, lider de piață în proiectarea, construirea și gestionarea sistemelor inteligente de iluminat si cel mai mare operator care activeaza pe piata iluminatului public din Romania, este una dintre cele doar 5 companii cu licență Clasa I ANRSC din România, fiind astfel autorizata sa presteze servicii de iluminat la cel mai inalt standard. Cu o echipă de peste 150 de angajați, Flash Lighting Services prestează servicii de iluminat public în 14 orașe din România: Alba Iulia, Brașov, Botoșani, Călărași, Craiova, Făgăraș, Galați, Iași, Orăștie, Săcele, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Târnăveni, Tulcea. CEE Equity Partners este unul dintre cei mai mari manageri de capital privat din Europa Centrală și de Est. Compania consiliază două fonduri de investiții, cu implicare în sectoare strategice precum infrastructură, proiecte de parteneriat public – privat, energie, telecomunicații, producție de echipamente industriale, servicii de sănătate, agricultură, turism sau educație”, au mai precizat oficialii companiei.
