
Conducerea CFR Călători a trimis săptămâna aceasta o adresă către cele 13 depouri subordonate din țară în care cere situații privind numele celor care acceptă și ale celor care refuză să presteze ore suplimentare. Documentul semnat de șeful CFR Călători, Traian Preoteasa, menționează faptul că dacă angajații își dau un consimțământul prestarea de ore suplimentare devine obligație de serviciu.
Ca urmare, șefii din teritoriu ai CFR Călători pun presiune pe mecanicii de locomotivă pentru a semna că vor să facă ore suplimentare. Dar mecanicii refuză să semneze, conform clubferoviar.ro.
Discuții purtate cu mecanici de locomotivă și documente semnate de aceștia arată că până la acest moment numărul celor care sunt de acord cu prestarea de ore suplimentare e mai mic decât cel al celor care refuză.
La Oradea mecanicii au refuzat semnăturile, nici da, nici ba, ceea ce a determinat conducerea să emită un „ordin de serviciu” în care aceștia sunt rugați cât de repede să își treacă….consimțământul, deși acest termen are semnificația de a fi de acord, nu în dezacord. Totuți mecanicilor orădeni li s spune că pot completa cu „sunt de acord” sau cu „nu sunt de acord”, scrie clubferoviar.ro
Mecanicii refuză să semneze
La Brașov un tabel cu 27 de nume are 15 semnături împotriva orelor suplimentare, niciuna pentru și restul necompletat. Singurul acord vine de la Suceava unde sursele Club Feroviar spun că s-a făcut presiune prin instructori și șefi să se semneze pentru. Chiar și așa au apărut și semnături împotriva.
Un mecanic de locomotivă a trimis un mesaj către colegi în care afirmă că „au început în țară să retrimită tablele din nou, „să se mai gândească””. „Acest fel de a pune problema așa arată ca semnalul dat de noi e unul puternic, nu cedați presiunilor”, sfătuiește el colegii lui.
Zilele trecute, informat probabil asupra deciziei liderilor sindicali de la companiile feroviare de a nu mai presta ore suplimentare, decizie ce ar putea fi luată luni după-amiază, șeful CFR Călători, Traian Preoteasa, a cerut urgent semnăturile celor care acceptă să muncească în plus, dar și pe ale celor care refuză. Prevederile legale, Codul Muncii și CCM nu pot obliga un salariat să presteze ore suplimentare contra voinței sale, mai scrie clubferoviar.ro
