
Primăria Brașov continuă proiectul de transformare a vechilor centrale termice de cartier în centru cu funcțiuni sociale, culturale sau chiar medicale. Alte cinci astfel de clădiri din cartierele Astra (CT 14 – Aleea Constelației nr. 14 și PT3 din strada Ucenicilor nr. 34), Valea Cetății (PT 1 din str. Jepilor nr. 3), dar și din zona centrală (Piața Teatrului) și de pe strada Mihai Viteazul (PT 4) au intrat în expertize.
Astfel, recent, edilii au semnat un contract în valoare de 76.500 de lei cu firma clujeană Prosoft Construct în vederea efectuării unor expertize privind calitatea construcțiilor și a unor studii geotehnice pentru cele cinci centrale abandonate, potrivit anunțului de atribuire postat pe platforma de licitații electronice. Firma va trebui să întocmească documentațiile în cel mult 30 de zile de când va primi ordinul de începere a acestor servicii de proiectare.
Transformarea unor vechi puncte termice în centre culturale sau sociale de cartier este un proiect mai vechi al municipalității brașovene, demarat acum mai bine de cinci ani. Investițiile au fost implementate etapizat, iar, până acum, doar două centrale dintre cele aproape 10 vizate au căpătat o altă utilitate.

