
O locomotivă defectă la trenul internațional Ister, IRN 473, a blocat sâmbătă dimineața circulația feroviară pe Magistrala 200, între stațiile Voila și Făgăraș.
Garnitura operată de SNTFC CFR Călători a plecat vineri seara la ora locală 19,10 din Budapest Keleti, cu destinația finală București Nord, unde ar fi trebuit să ajungă sâmbătă dimineață la ora 11,30. Trenul a ajuns la timp pe teritoriul României, la ora 0,29 în stația Curtici. Numai că în jurul orei 7,25, între stațiile Voila și Făgăraș de pe Magistrala 200 (linie simplă, neelectrificată), locomotiva diesel s-a defectat, potrivit informațiilor Club Feroviar.
Trenul urmează să fie retras din linie curentă cu locomotiva garniturii IRN 77, până în stația Făgăraș, de unde va fi reînscris în circulație cu o altă locomotivă, trimisă din Sibiu, a informat Oana Brânzan, purtătorul de cuvânt al Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA.
Pănă la retragerea trenului IRN 473 din linie curentă, alte trei garnituri – IRN 77, R 2101 și R 2512 – staționează temporar, în gările adiacente, pentru eliberarea secției CF Voila – Făgăraș.
