
Începând de astăzi, brașovenii au acces la o nouă capitala europeană cu un zbor care durează mai puțin de o oră.
Primul zbor Budapesta – Brașov a aterizat pe Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav la 07:55, deși fusese programat să aterizeze la ora 7.30. Aeronava HA-LVK A321 Neo a decolat spre capitala Ungariei la ora 08:30. Destinația Budapesta este operată de trei ori pe săptămână, în fiecare zi de marți, joi și sâmbăta.
Este interesant că pe site-ul oficial al Aeroportului Internațional Brașov Ghimbav, nu apare niciun fel de arie de informare în acest sens. Orice aeroport are, pe site-ul oficial, o coloană unde se poate vedea când ar trebui să aterizeze aeronava și când a aterizat de fapt. Exact aceeași informare ar trebui să existe și pentru decolări: ora programată și ora la care de fapt a decolat avionul.

Pe site-ul Aeroportului Internațional Brașov Ghimbav pasagerii primesc doar informații despre orele la care sunt programate aterizările și decolările, fără nicio variantă de informare în legătură cu posibile schimbări de program/întârzieri.

În schimb, pe rețelele de socializare, este anunțat că avionul a plecat la 8.30, deci cu 25 de minute întârziere față de ora programată și (singura) afișată pe site-ul aeroportului.

