
Școlile nu sunt obligate să înfiinţeze săli în care să fie trimişi elevii care deranjează orele, fiecare unitate de învățământ urmând să decidă dacă va opta sau nu pentru această măsură, potrivit ministrului Educaţiei, Ligia Deca. Inspectorul școlar general al IȘJ Covasna, prof. Kiss Imre, a declarat că aceste săli de „reflecție” nu vor fi necesare în toate școlile din județ, însă deocamdată nu au fost amenajate nicăieri. Acesta propune ca elevii care sunt dați afară pentru că deranjează ora să fie trimiși în bibliotecile școlare, acolo unde acestea există.
„Sunt săli de reflecție, nu de detenție, dar deocamdată în județ nu există, pentru că abia a început școala. În perioada următoare, în funcție de posibilități și de deciziile luate în cadrul Consiliului de Administrație sau Profesoral, fiecare unitate de învățământ va aplica această reglementare, care este o noutate pentru toată lumea. Eu cred că nu o să fie nevoie chiar în fiecare unitate de învățământ, iar în cele în care va fi nevoie, propunerea mea este să această sală să fie biblioteca școlii, de exemplu. Se vorbește prea mult despre acest subiect, dar gândiți-vă că au existat mereu situații în care un cadru didactic a fost nevoit să îi arate ușa unui elev care deranja permanent ora, avea comportament necorespunzător și chiar provocator de foarte multe ori. Un astfel de elev trebuie scos afară pentru ca ceilalți să poată continua ora. Trebuie să mai așteptăm un pic să se mai așeze lucrurile, încep școlile să întocmească regulamentul propriu pe baza Ordinului de ministru, și în funcție de necesități vom lua măsurile necesare. Peste puțin timp, probabil că vom face un fel de monitorizare, să vedem în ce măsură s-a găsit un spațiu adecvat, iar în cazul în care nu există un astfel de spațiu – pentru că sunt multe școli care nu au nicio disponibilitate în acest sens – atunci o să vedem la ce s-au gândit”, a declarat șeful Inspectoratului Școlar Județean Covasna, potrivit weradio.ro.
