
Vodafone România a semnat un Memorandum de Înțelegere ca prim pas pentru achiziția Telekom România Mobile Communications, inclusiv a unei părți semnificative din activele acesteia de la Hellenic Telecommunications Organization (OTE), arată un comunicat de presă al companiei.
De asemenea, Digi România va prelua o parte din active, spune Vodafone.
„Este un moment important pentru piața de telecomunicații din România, cu un potențial semnificativ de creștere odată cu finalizarea acestei tranzacții. Încă de la preluarea mandatului de CEO al Vodafone România, am considerat că industria are nevoie de condiții care să susțină nivelul ridicat al investițiilor 5G și promovarea inovației. Sunt încântat de anunțul de astăzi care dovedește încă o dată că Vodafone își respectă promisiunea față de România. Continuăm să investim și să furnizăm românilor servicii la cele mai înalte standarde”, a declarat Achilleas Kanaris, CEO al Vodafone România.
„Finalizarea tranzacției este condiționată de o serie de proceduri legale, inclusiv încheierea analizei de due diligence și obținerea aprobărilor prealabile din partea autorităților competente. În acest moment, nu există alte detalii legate de aprobarea finală a achiziției, dat fiind stadiul incipient al procesului.
În același timp, Vodafone își menține promisiunea față de România și va finaliza anul acesta investiții locale de peste 200 de milioane de euro. Investițiile totale de-a lungul celor 27 de ani de prezență a Vodafone în România se ridică la peste 6,5 miliarde de euro”, mai arată comunicatul.
Telekom Romania Mobile Communications este fostul Cosmote, deținut de greci. Compania a avut în 2023 afaceri de 1,29 miliarde de lei și pierderi de 80 de milioane de lei. Era deținută, înainte de această tranzacție, 99,9% de către OTE. La rândul său, grupul OTE este deţinut în proporţie de 46% de grupul german Deutsche Telekom.
Aceasta este a treia încercare a grecilor de a vinde afacerile de telecomunicaţii din România.
Anterior acestei tranzacții, în noiembrie 2023, omul de afaceri Adrian Tomșa, proprietarul majorului grup media românesc Clever Media, companie care deţine posturile Look, Prima TV, Agro TV şi Profit TV, semna un memorandum de înțelegere cu OTE pentru achiziția Telekom Mobile.
Apoi, jumătate de an mai târziu, în luna mai 2024, Digi anunța, la rândul său, achiziția Telekom România Mobile.

Un comentariu
Sunt tare curios cum o sa fie reflectat acest posibil contrant in pretul la bursa. Deja au fost anunturi anterioare, insa fara aprobarea de la autoritatile e reglementare…
Ramane sa vedem rezultatul de data aceasta.