
Patru voluntari americani, între care şi o româncă, au trăit mai mult de un an într-o capsulă care simulează condiţiile de pe planeta Marte. A fost vorba de un experiment NASA, organizat în premieră, pentru a pregăti o eventuală viitoare misiune pe ”Planeta Roşie”.
Brașoveanca Anca Șelariu a crescut într-o perioadă dificilă în România, ascultând poveștile eroilor care călătoreau peste mări și țări să-și caute norocul, să vadă cum trăiesc alți oameni și să trăiască alte aventuri. A visat să plece, deși realitatea din România anilor comuniști avea, aparent, granițe impenetrabile. O dată însă ce acest lucru a devenit posibil, Anca Șelariu și-a luat zborul până la… viața de pe Marte.
Întrebați-o pe Anca Șelariu cum a fost să trăiască pe Marte timp de un an și răspunsul ei nu va întârzia: „absolut exaltant”. Microbiolog al Marinei americane este unul dintre cei patru membri ai echipajului Nasa care s-au întors pe Pământ la începutul acestei luni, după ce au devenit primii oameni care locuiesc pe Planeta Roșie, sau cel puțin cel mai apropiat lucru pe care agenția spațială americană îl are în prezent. Șelariu și colegii ei exploratori, toți voluntari, au petrecut 378 de zile izolați de restul omenirii, închiși în Mars Dune Alpha, un habitat imprimat în 3D la Centrul Spațial Johnson al Nasa din Houston.
Acesta a fost construit pentru a reproduce condițiile de viață și provocările cu care se vor confrunta astronauții atunci când vor ajunge pe Marte, programat ambițios pentru sfârșitul anilor 2030. Pentru Șelariu, care avea deja ceea ce ea numește un interes ridicat pentru Marte și explorarea spațială, selecția sa în calitate de ofițer științific pentru o misiune atât de revoluționară și potențial consecventă a meritat fiecare sacrificiu, de la vacanțele ratate cu prietenii și familia, până la simpla posibilitate de a ieși afară pentru o gură de aer proaspăt.
Aflați povestea brașovencei dintr-un film documentar (detalii aici).

