
Președintele Nicușor Dan merge marți, 10 iunie, la Centrul de Instruire Întrunită „Getica” de la Cincu, județul Brașov, alături de regele Felipe al VI-lea al Spaniei, a anunțat Administrația Prezidențială.
La Cincu sunt dislocați militari spanioli care participă la misiuni NATO în ţara noastră. În luna mai anului 2022, după începerea războiului de agresiune al Rusiei asupra Ucrainei, la Cincu a fost constituit Grupul de Luptă Avansat Consolidat al NATO din România.
Vizita este programată să înceapă la ora 10:20. Aceasta va fi prima vizită oficială a unui înalt demnitar de stat primit de președintele României, Nicușor Dan, de la preluarea mandatului. Felipe a fost proclamat rege în iunie 2014 și are cel mai mare grad militar, care corespunde exclusiv celui de comandant suprem al Forțelor Armate.
Vizita la Cincu alături de regele Spaniei marchează o nouă etapă în cooperarea strategică dintre România și Spania, într-un context regional marcat de intensificarea parteneriatelor în domeniul apărării, a transmis Administrația Prezidențială

