
ANAF scoate la licitație un apartament cu două camere, bucătărie, baie, WC și beci în centrul vechi al Brașovului la un preț de pornire de 317.165 lei (exclusiv TVA), respectiv 63.500 euro fără TVA. Este vorba de o locuință aflată într-un casă construită în anul 1900, pe strada Grigoraș Dinicu, în centrul istoric al Brașovului. Conform informațiilor publicate de ANAF în anunțul de licitație, apartamentul este vândut pentru recuperarea unui credit în valoare de 212.962 lei deschis la ING Bank.
Această lictație este cea de-a doua care este făcută pentru acest imobil și va avea loc „în ziua de 30, luna iunie, anul 2025, ora 11.00, în AJFP Brasov, Bd. Mihail Kogalniceanu, nr. 7, intrarea B, birou 102, Brașov”, conform anunțului publicat de ANAF.
„Invitam pe cei care pretind vreun drept asupra acestor bunuri sa instiinteze despre aceasta organul de executare, inainte de data stabilita pentru vanzare.
Cei interesati in cumpararea bunurilor sunt invitati sa se prezinte la termenul de vanzare la locul fixat in acest scop si pana la acel termen sa prezinte oferte de cumparare.
Pentru participarea la licitatie ofertantii depun, cu cel puţin o zi inainte de data licitatiei, urmatoarele documente:
a) oferta de cumparare;
b) dovada platii taxei de participare sau a constituirii garantiei sub forma scrisorii de garantie, reprezentand 10% din pretul de pornire a licitatiei. Plata taxei se va efectua în contul IBAN RO23TREZ131506701XXXXXXX. beneficiar Administraţia Judeţeană a Finantelor Publice Braşov, cod de identificare fiscala 4317720, deschis la Trezorerie Municipiul Brasov, utilizand numarul de evidenta a platii 80830012500000000000727;
c) împuternicirea persoanei care il reprezinta pe ofertant;
d) pentru persoanele juridice romane, copie de pe certificatul unic de inregistrare eliberat de oficiul registrului comertului;
e) pentru persoanele juridice straine, actul de inmatriculare tradus in limba romana;
f) pentru persoanele fizice romane, copie de pe actul de identitate;
g) pentru persoanele fizice straine, copie de pe actul de identitate/pasaport;
h) declaratia pe proprie raspundere a ofertantului prin care certifica faptul ca nu este persoana interpusa cu debitorul.
Cumparatorului ii revine obligatia de a respecta prevederile legale speciale, cum ar fi obligatiile de mediu, obligatiile de conservare a patrimoniului national sau altele asemenea, respectiv: Legea 207/2015”, se mai arată în anunțul de licitație publicat de ANAF Brașov

