
Compania de stat Hidroelectrica a avertizat că nu poate garanta că va continua să ofere, și după data de 1 iulie, energia cu cel mai mic preț din România, subliniind în schimb că, la fel ca alte companii, va urma să se adapteze „condițiilor de piață”.
Această informație este prezentată într-un interviu publicat de Hotnews în 13 iunie și preluat de ziare.com.
„Nimeni nu poate oferi astfel de garanții, vom fi nevoiți și noi, ca restul actorilor din piața de energie, să ne adaptăm condițiilor de piață, piața de energie din România fiind una destul de complicată în ultimii ani din cauza inexistenței capacităților suficiente de producție energie electrică în bandă”, a răspuns reprezentantul companiei.
Totuși, în comparație cu alți furnizori, „ne regăsim astfel în situația de a fi mai predictibili din perspectiva existenței cantităților de energie electrică disponibile pentru a fi furnizată clienților noștri”. Ca și până acum, Hidroelectrica va continua să se bazeze pe producția proprie, „doar o mai mică cantitate de energie furnizată provenind din achiziții din afara companiei”.


Un comentariu
Ce sa te adaptezi la conditiile pietei cand majoritatea energiei vine din hidrocentrale patrimoniu national???? Adaptare la conditiile pietei pentru ei inseamna sa mareasca preturile fara nici o baza reala conform cu piata formata din straini care doar importa la suprapret… de ce nu isi ajusteaza prturile conform cu firma aceea din canada cu preturi de 4 ori mai mici decat ei??? Acolo e de fapt nivelul real al pretului de productie nu comparativ cu companiile de la noi care ard gaz scump sa produca curent…