
Aflat într-o vizită oficială în Germania, Nicușor Dan a declarat, într-un interviu acordat ziarului Frankfurter Allgemeine Zeitung, că intenționează să numească în fruntea serviciilor secrete două persoane care să nu provină din servicii sau din politică.
„Conform Constituției României, președintele propune conducătorii serviciilor de informații interne și externe. Intenționez să nominalizez două persoane care nu provin nici din serviciile de informații, nici din politică. Sper ca lucrurile să se amelioreze în timp. Este vorba despre chestiunea implicării acestor servicii în viața politică”, a afirmat Nicușor Dan, chestionat pe cine va pune la șefia SRI și SIE și despre lipsa controlului politic asupra serviciilor, într-un interviu acordat vineri cotidianului german Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Întrebat dacă a existat o implicare a serviciilor în anularea alegerilor prezidențiale din 2024, șeful statului a răspuns scurt: „Nu s-au implicat suficient!”.
Preşedintele Nicuşor Dan efectuează, vineri, 18 iulie, o vizită oficială în Germania, la invitaţia omologului Frank-Walter Steinmeier.


Un comentariu
Cum nu sau implicat ? Nu s a ^nascut^ aur ? Nu s a ^nascut^ georgescu ? Credeti ca au aparut din neant ?