
Un pui de urs a rămas prins ore în șir într-un gard din sârmă, ce împrejmuiește o grădină din comuna Mâneciu, Prahova.
„Fiecare clipă a fost o luptă pentru supraviețuire, până când plânsul i-a fost auzit și autoritățile din Prahova au ajuns la el. Este doar un pui de urs de nici 8 luni. Mama lui nu a apărut în zonă și nu a putut fi lăsat însă înapoi în pădure. Ar fi devenit o țintă sigură pentru urșii masculi sau pentru câinii de la stânile din apropiere. Din fericire, micuțul nu are răni grave și acum își găsește alinarea la Sanctuarul AMP Libearty, unde primele zile le va petrece în zona de carantină”, a transmis Paula Ciotloș, vicepreședintele Asociației Milioane de Prieteni.

