
Extinderea DN 73 la câte două benzi pe sens pe tronsonul dintre Brașov și Cristian a fost ținută o vreme în loc de relocarea unor rețele de utilități. În 22 august, după terminarea majorității operațiunilor de relocare a utilităților, lucrările au fost reluate, astfel că pe unele segmente s-a deschis traficul pe noile benzi, și s-a trecut la refacerea drumului pe care s-a circulat până acu,.
Un „obstacol” remarcat de șoferi pe acest traseu este o cutie de gaz care a rămas în drum în zona Duvenbeck. „Am mai văzut astfel de ocolișuri de stâlpi, de indicatoare rutiere, însă acestea se aflau pe trotuare sau pe drumuri secundare nicidecum pe un drum național”, ne-a scris un cititor BizBrașov care face zilnic naveta pe această șosea.
Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov au precizat că relocarea rețelelor din zonă a fost destul de complexă, în contextul în care a existat atât o magistrală de gaz care a trebuit protejată, cât și conducte de gaz, apă, canalizare la care s-au adăugat o serie de cabluri electrice și de telecomunicații, care au trebuit introduse pe noi trasee. Mutarea acestora a depins practic una de cealaltă, după cum au mai spus drumarii, la care s-a adăugat și procesul de avizare care a fost destul anevoios, media de emitere a autorizațiilor de construire de către Primăria Cristian fiind de 6 luni.
Cutia rămasă în drum ar urma să fie mutată în cel mult două săptămâni, după cum au dat asigurări reprezentanții DRDP Brașov, iar întregul tronson ar urma să fie modernizat complet până la final de an, chiar dacă termenul contractual pentru finalizare este luna aprilie a anului viitor.
Reamintim că în data de 21.02.2024 DRDP Brașov a semnat contractul pentru reabilitarea DN73 pe sectorul de pe teritoriul județului Brașov (între km 92+000 și km 128+250, de la ieșirea din municipiul Brașov până la limita cu județul Argeș), iar în 11.03.2024 a fost emis și ordinul de începere a lucrărilor. Valoarea contractului este de 213,5 milioane de lei, fără TVA.


Un comentariu
Lucrarile au fost intarziate de Doreii care conduc firmele de retele au stat lucrarile circe 4-5 luni conducta de gaz sa mutat in 3 zile si va intreb desteptilor nu puteati sa mutati si cutia cu contorul de gaz ? fara idioti care au pus bete in roate lucrarea de 2 km se putea termin in circa un an.