Un inculpat a amenințat cu moartea trei judecători și un procuror în cadrul a două ședințe de judecată în Brașov. A fost trimis în judecată pentru ultraj judiciar. Unul dintre judecătorii amenințați și-a dat demisia din magistratură în august, iar acum este avocat.
Potrivit rechizitoriului de care a scris Luju.ro, în timpul şedinţelor de judecată de la Judecătoria Zărneşti şi Tribunalul Braşov, inculpatul Stanciu Alin George le-ar fi adresat persoanelor vătămate — printre care procurorul de şedinţă şi preşedintele completului — ameninţări cu moartea şi expresii jignitoare, iar procurorii au extins urmărirea penală pentru faptele constatate la începutul şedinţelor. Ancheta cuprinde atât înregistrări ale incidentelor, cât şi procese-verbale întocmite la data faptelor.
„Starea de fapt retinuta prin rechizitoriu este urmatoarea:
– la data de 24.10.2023, in cursul judecarii unei cauze penale aflate pe rolul Judecatoriei Zarnesti, inculpatul Stanciu Alin George le-a adresat amenintari cu moartea persoanelor vatamate – procurorului de sedinta si judecatorului presedinte al completului de judecata –, spunand: ‘O sa va impusc!’, ‘O sa-mi iau pistol si o sa va impusc!’;
– la data de 24.10.2023, in cursul judecarii unei cauze penale aflate pe rolul Judecatoriei Zarnesti, inculpatul Stanciu Alin George i s-a adresat persoanei vatamate din dosarul penal cu apelativul ‘Zdreanto!’, cuvant jignitor de natura a tulbura activitatea instantei;
– la data de 02.11.2023, in cursul judecarii unei cauze penale aflate pe rolul Tribunalului Brasov, inculpatul Stanciu Alin George le-a adresat in mod indirect amenintari cu moartea persoanelor vatamate judecatori in cadrul Tribunalului Brasov presedintelui completului de judecata, respectiv unui membru al completului de judecata – spunandu-le ca, in situatia in care nu va fi judecat in libertate, atunci sa fie impuscat si pus la zid, ‘ori, daca nu, imi cumpar eu un pistol si o sa fac eu regula cu judecatorii astia din Romania, daca nu ajung eu… doi-trei judecatori sa impusc… sa se duca zvonul’;
– procesul-verbal de sesizare din oficiu cu privire la faptele din data de 27.10.2023 a fost intocmit la data de 27.10.2023;
– cu privire la faptele savarsite la data de 02.11.2023, nu a fost intocmit proces-verbal de sesizare din oficiu, fata de acestea dispunandu-se extinderea urmaririi penale prin ordonanta din data de 05.12.2023”.
Unul din judecători a demisionat
Unul dintre judecătorii amenințați, Romeo Vasile Parascan, și-a dat demisia din sistem în luna august, fiind acum avocat. Este singurul care s-a constituit parte civilă în dosarul de ultraj, cu suma de doar un leu.
„Dosarul s-a format ca urmare a sesizarii din oficiu a procurorului de sedinta in urma unor amenintari proferate de catre un inculpat in sala de judecata la adresa mea si a colegului de complet (domnul judecator Gutic). M-am constituit parte civila cu o suma simbolica, de un leu. Nu am dorit si nu doresc sa obtin daune morale de pe urma acestui dosar, ci vreau doar sa nu se uite ca magistratii au demnitatea lor si merita respect pentru munca depusa”, a declarat Parascan pentru Luju.ro

