Încă din 2024, Primăria Sânpetru a inițiat un proiect de extindere la 4 benzi a segmentului din Drumul Județean 103 dintre pasajul peste centură și Calea Hărmanului. Anul trecut, pentru realizarea investiției, drumul a fost cedat din administrarea judetului în cea a comunei Sânpetru și a fost declasificat de la drum județean la comunal.
Acum, proiectul a ajuns în etapa de obținere a avizelor pentru lucrări, în prezent, edilii semnând un contract în valoare de 6.500 de lei, fără TVA, pentru întocmirea documentației tehnice necesare eliberării avizului de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Brașov.
Proiectul este unul public-privat cu doua giratorii realizate prin investiția a două societăți ce dezvoltă centre comerciale în zonă.
Cu excepția celor doua girații, restul segmentelor de drum vor fi modernizate din bugetul primăriei Sânpetru. În ultima perioadă, Primăria Sânpetru s-a ocupat de realizarea studiului de coexistență pentru liniile de electricitate LEA, de avizarea OCPI a culoarului de expropriere și de obținerea avizelor în corelație cu soluțiile tehnice agreate pentru giratorii.
Pentru finanțarea investiției, edilii intenționează să angajeze un credit bancar, astfel încât, anul acesta să fie scoasă la licitație proiectarea și executia lucrărilor
Valoarea investiției este evaluată la 15 milioane lei.

