Românii celebrează astăzi unirea Principatelor Române din 1859, când Ţara Românească şi Moldova au devenit un singur stat. Acest moment istoric a fost marcat şi în acest an la Braşov, în Piaţa Unirii din Şchei.
Brașovenii s-au prins în Hora Unirii, cu ocazia zilei de 24 ianuarie
La evenimentul organizat de Prefectura Brașov au participat comandanţi din Ministerul Afacerilor Interne şi Ministerului Apărării Naţionale, reprezentanţi ai instituţiilor publice din judeţul nostru, veterani de război, cadre militare în rezervă şi retragere. După ceremonia militară și religioasă, dedicată Zilei Unirii Principatelor Române, brașovenii s-au prins în Hora Unirii.


