Ștergătoarele nu trebuie ridicate iarna, deoarece tensiunea prelungită în arcul brațului poate duce la slăbirea acestuia, reducând eficiența ștergerii pe termen lung, sau brațul poate fi trântit accidental de vânt, fisurând parbrizul, potrivit specialiștilor auto.
Ștergătoarele înghețate care rămân lipite de geam pot transforma condusul pe timp de iarnă într-un coșmar. Există și câteva avantaje:
- Un ștergător poziționat vertical nu poate îngheța pe suprafața parbrizului și poate ajuta la reducerea timpului total necesar pentru dezghețare.
- Mai mult, un ștergător lăsat în funcțiune atunci când motorul este oprit (la destinație) se poate lipi de parbriz prin îngheț în timp ce mașina este parcată. Când vehiculul este repornit, ștergătoarele se pot defecta dacă sunt blocate de gheață, provocând suprasolicitarea sau deteriorarea motorului ștergătoarelor, ceea ce va necesita o reparație profesională imediată, scrie adevarul.ro.
De ce nu trebuie lăsate ștergătoarele de parbriz ridicate iarna
Cu toate acestea, există și dezavantaje.
„Ce nu trebuie să faci iarna? Și am văzut la foarte, foarte multe persoane. Lasă brațul de ștergător ridicat la mașină «că ninge». Este foarte rău pentru mașină. De ce? În interiorul brațului există un arc. În momentul în care tu ai brațul ridicat, arcul stă în tensiune maximă. Arcul acela trebuie să țină tensiune pe braț”, a spus un specialist.
Dacă este ținut în acea tensiune, explică acesta, arcul se slăbește, nu mai are presiunea respectivă cu care a fost conceput și nu mai șterge corect parbrizul.
„Ajungi să-ți schimbi ștergătoarele, că nu-ți spală bine, nu ești mulțumit că nu sunt bune și dai alți bani, altă distracție. Nu îl lăsa ridicat, pune-l jos. Dai cu o soluție de dezghețat, dai drumul la aerul condiționat la maxim și ai terminat, în câteva minute nu mai ai probleme. Folosește racleta dacă trebuie”, încheie acesta.

