Primăria Brașov a decis să dea o utilitate bradului care a fost instalat cu ocazia Sărbătorilor de iarnă în Piața Sfatului.
Astfel, în urma discuțiilor avute cu RPLP Kronstadt, trunchiul bradului de Crăciun va fi depozitat, iar în primăvară lemnul va fi utilizat pentru refacerea mobilierului pentru zonele de picnic.
Bradul instalat în Piața Sfatului avea 76 de ani și 31 de metri. Diametrul tulpinii era de 103 centimetri, având o creștere medie anuală de rază de 6,4 milimetri. Acesta este o donație a Mitropoliei Ardealului, fiind adus dintr-o pădure a bisericii, din Poiana Mică.
Anii trecuți, bradul din Piața Sfatului a fost transformat în totalitate în lemn de foc și donat familiilor nevoiașe din municipiu care se încălzesc cu astfel de combustibil.

