Supraimpozitarea clădirilor lăsate în paragină, măsură introdusă în urmă cu mai mulți ani la Brașov, începe să producă efecte concrete. În ședința de plen a Consiliului Local Brașov de vineri, 30 ianuarie, aleșii locali urmează să voteze un proiect de hotărâre privind încetarea aplicării acestei sancțiuni pentru o clădire situată pe strada De Mijloc, începând cu 1 ianuarie 2026.
De ce a fost majorat impozitul
Potrivit proiectului de hotărâre, în anul 2022, în urma verificărilor efectuate de Comisia cu atribuții în identificarea clădirilor neîngrijite, imobilul de pe strada De Mijloc nr. 151 a fost încadrat în această categorie, din cauza stării avansate de degradare tehnică.
Ca urmare, în decembrie 2022, Consiliul Local Brașov a aprobat majorarea cu 50% a impozitului pe clădiri, măsura urmând să se aplice începând cu anul 2023.
Lucrări făcute, sancțiune retrasă
După aplicarea sancțiunii fiscale, proprietarii clădirii au realizat lucrări de reparații și renovare. În luna decembrie a anului trecut, aceștia au notificat Direcția Fiscală Brașov cu privire la finalizarea intervențiilor și au solicitat verificarea situației în teren.
În urma controlului, comisia de specialitate a constatat remedierea deficiențelor și a întocmit procesul-verbal de conformitate, document care stă la baza propunerii de încetare a supraimpozitării.

