Un accident feroviar a avut loc în Brașov, la intersecția străzilor De Mijloc cu Borzești. Un tren a lovit o mașină. Potrivit pompierilor, la fața locului au fost mobilizate un echipaj de descarcerare, o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială CBRN, precum și un echipaj SMURD.
„În accident a fost implicat un autoturism, condus de un bărbat de 71 de ani, care nu a respectat semnificația semnalizării rutiere, respectiv a semnalelor acustice și luminoase aflate în funcțiune, împrejurare în care a fost acroșat ușor de vehiculul feroviar.
Circulația în zonă se desfășoară fără restricții în acest moment, iar pentru regula de circulație încălcată, persoana implicată urmează a fi sancționată potrivit legislației rutiere.
Reamintim conducătorilor auto că, la trecerile la nivel cu calea ferată, aceștia au obligația să oprească și să se asigure că nu se apropie un vehicul feroviar, dacă acestea sunt prevăzute cu indicatoare, iar în cazul celor prevăzute cu bariere sau semnale luminoase, traversarea căii ferate se poate realiza numai când barierele sunt ridicate, semnalele luminoase nu funcționează, iar semnalul cu lumină albă intermitentă cu cadență lentă este în funcțiune”, au declarat reprezentanții IPJ Brașov.

