Sondaj INSCOP: Care sunt principalele dorințe ale românilor pentru 2026. Ultima pe listă este protejarea mediului.
Creșterea veniturilor populației și crearea de locuri de muncă sunt principalele dorințe ale românilor în acest an, potrivit unui sondaj realizat de INSCOP Research.
La întrebarea „Care este, dintre următoarele, cel mai important lucru pe care ați dori să îl vedeți realizat în anul 2026?”, respondenții au ales, din lista pe care au primit-o, în proporție de 15,6%, creșterea veniturilor populației și crearea de locuri de muncă.
La mică distanță, cu 15%, se află încheierea războiului din Ucraina. Următoarele se află: stabilizarea prețurilor și reducerea inflației (14,7%), combaterea corupției (14,5%) și îmbunătățirea sistemului de educație (10,3%).
În proporții mai mici, printre dorințele românilor se mai numără: creșterea siguranței și ordinii publice (1,6%) și protejarea mediului și combaterea schimbărilor climatice (0,7%).
„Menționează creșterea veniturilor populației în special: votanții AUR, persoanele cu educație primară, locuitorii din urbanul mic. Crearea de locuri de muncă este indicată mai ales de către: votanții AUR, tinerii sub 30 de ani, persoanele cu educație primară, locuitorii din urbanul mic și din mediul rural. Votanții PSD și PNL, respectiv persoanele de peste 60 de ani aleg într-o proporție mai mare ca restul populației încheierea războiului cu Ucraina. Mai ales votanții PNL și USR, persoanele cu educație superioară și locuitorii din București și din urbanul mare precizează combaterea corupției drept o prioritate pentru anul 2026”, se arată în sondaj.

Sondajul a fost realizat în perioada 12-15 ianuarie 2026 prin metoda CATI pe un eșantion de 1.100 de persoane de peste 18 ani. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 3%, la un grad de încredere de 95%.


Un comentariu
As mai fi ales, pe linga combaterea coruptiei, combaterea prostiei !