Un nou vagon-restaurant intră în dotarea CFR Călători. Va fi atașat unor trenuri care trec prin Brașov.
CFR Călători a primit al doilea vagon-restaurant modernizat de la Remar „16 Februarie” Cluj-Napoca, parte dintr-un contract PNRR (finanțat de Uniunea Europeană) care prevede modernizarea a 10 vagoane bar-bistro. Vagoanele circulă deja în trenuri Intercity precum „Avram Iancu”, „Tomis Expres” și „Ștefan cel Mare”, oferind pasagerilor servicii de restaurant modernizate pe traseele principale din România.
Pe 15 ianuarie 2024, operatorul feroviar de stat a semnat cu Remarul 16 Februarie Cluj-Napoca contractul cu titlul ”Servicii de modernizare vagon bar-bistro seria 8976 și achiziție servicii de mentenanță vagon bar-bistro modernizat”.
Valoarea serviciilor de modernizare se ridică la 9,95 de milioane de euro fără TVA, la care se adaugă costul mentenanței, de 6 milioane de euro fără TVA, potrivit datelor CFR Călători.
Primul vagon bar-bistro modernizat prin PNRR a fost pus în circulație de CFR Călători în compunerea unei perechi de trenuri Intercity la finele lui septembrie 2025, scrie Club Feroviar.
Vagoanele bar-bistro circulă în prezent în componența unor trenuri Intercity precum:
– „Avram Iancu” (IC 531 București Nord – Cluj Napoca – Arad) – care trece prin Brașov
– „Tomis Expres” (IC 536 Brașov – Constanța) – deocamdată vagonul restaurant de pe acest tren a fost mutat pe o rută mai lungă
– „Ștefan cel Mare” (IC 553 București Nord – Suceava) și
– IC 551 București Nord – Suceava, potrivit informațiilor din Mersul Trenurilor.
https://www.tiktok.com/@stevencojo/video/7566675763840404739?embed_source=121374463%2C121468991%2C121439635%2C121749182%2C121433650%2C121404358%2C121497414%2C122122240%2C121351166%2C121811500%2C121960941%2C122122244%2C122122243%2C122122242%2C121487028%2C121331973%2C120811592%2C120810756%2C121885509%3Bnull%3Bembed_blank&refer=embed&referer_url=ziare.com%2Fvagon%2Frestaurant-circulatie-cfr-modernizat-1991649&referer_video_id=7566675763840404739

