Scandal monstru într-o familie, oprit de polițiștii anunțați de un cetățean cu spirit civic. Abia l-au scos pe bărbat din mâinile soției
Aseară în jurul orei 22:30, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Victoria au intervenit la o sesizare formulată de un vecin de imobil, care semnala faptul că este îngrijorat de scandalul provocat în apartamentul de lângă locuința sa.
Polițiștii ajunși la fața locului au constatat că, pe fondul unor neînțelegeri și al consumului de alcool, s-a iscat un conflict spontan între cei doi soți, împrejurare în care aceștia s-au agresat reciproc.
La fața locului a fost solicitat și un echipaj medical, care a acordat îngrijiri unuia dintre adulți (soțul), acesta refuzând transportul la unitatea medicală, iar cealaltă persoană implicată (soția) nu a necesitat îngrijiri medicale.
Polițiștii au aplicat procedurile prevăzute de legislația privind prevenirea și combaterea violenței domestice, iar în urma evaluării situațiilor de pericol, pentru una dintre persoane, respectiv soția – chiar dacă de data aceasta bărbatul a fost cel lovit mai rău – a fost stabilită existența unui risc iminent, fiind dispuse măsurile legale corespunzătoare.
Soția a refuzat montarea unui dispozitiv electronic de supraveghere asupra soțului, conform dreptului prevăzut de lege, optând să locuiască temporar la rude, până când bărbatul se mai liniștește.
Polițiștii au întocmit pe numele soțului un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie, urmând ca cercetările să fie continuate sub coordonarea unității de parchet competente, la finalizarea cărora să fie dispuse măsurile legale.
„Facem precizarea că, în această situație semnalată, spiritul civic al persoanei care a făcut sesizarea a făcut ca intervenția polițiștilor să fie una rapidă și să oprească la timp săvârșirea unor fapte de violență cu urmări deosebit de grave, înainte ca acestea să escaladeze”, au transmis polițiștii brașoveni.

