Numărul mașinilor electrice și raportul lor la populație arată de fapt o hartă a celor mai dezvoltate orașe din România.
În București este o mașină electrică la 75 de locuitori și este de departe orașul cu cele mai multe autoturisme care nu folosesc combustibili fosili. Urmează apoi Ilfov, Cluj, Timiș, Brașov, Sibiu și Iași, județele din țară cunoscute ca „motoare economice”, potrivit datelor G4Media. În Brașov, de exemplu, este o mașină electrică la 280 de locuitori, respectiv 0,77% din parcul total auto al județului.
După datele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză, cele mai bogate județe ale României, după Produsul Intern Brut pe cap de locuitor sunt București, Cluj, Timiș, Brașov, Constanța, Sibiu, Prahova și Ilfov. Aproximativ aceleași unde ponderea mașinilor electrice este cea mai mare.

