Acțiune de noapte a Salvamont Săcele, împreună cu Serviciul Public Judetean Salvamont Brasov. Doi turiști de aproximativ 40 de ani au fost coborâte de sub vârful Piatra Mare, unde zăpada era de aproximativ 50cm.
Potrivit reprezentanților Salvamont Săcele, cele două persoane nu erau echipate corespunzător, fiind în risc de hipotermie, iar una dintre ele își pierduse în zăpada unul din pantofi.
„În timp ce echipa Săcele i-a preluat și îi cobora, colegii de la Salvamont Județul Brașov au venit în întimpinare cu șosete și ghete pentru turist. Geaca oferită a fost refuzată. Cei doi turiști au fost coborâți în siguranță, nefiind nevoie de intervenție medicală”, au precizat salvamontiștii.
Aceștia avertizează să, deși vremea s-a încălzit, la altitudine încă este iarnă, iar echipamentul trebuie să fie unul pentru temperaturi scăzute.

