Sâmbătă, 21 martie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, publicul este invitat la un îndrăgit spectacol de balet: „Coppélia”, pe muzică de Léo Delibes, bazat pe piesa „Omul de nisip” de E.T.A. Hoffmann. Aceasta înfățișează povestea Dr. Coppélius, un inventator care creează o păpușă realistă, și a îndrăgostiților Franz și Swanilda.
Baletul a avut premiera pe 25 mai 1870, la Théâtre Impérial de l’Opéra din Paris. Coregrafia originală a fost semnată de Arthur Saint-Léon, cu un libret de Saint-Léon și Charles Nuitter. Producția originală a avut un început tragic, fiind întreruptă din cauza războiului franco-prusac și a morții primei interprete a Swanildei, Giuseppina Bozzacchi, la vârsta de 17 ani.
Partitura lui Delibes este cunoscută pentru farmec, invenția melodică și folosirea laitmotivelor pentru a sublinia narațiunea. Este considerat unul dintre cele mai reprezentative balete comice ale secolului al XIX-lea și face parte din repertoriul clasic consacrat.
Povestea prezintă o intrigă fantezistă și plină de umor care implică o păpușă mecanică (Coppélia) ce pare să prindă viață. Swanilda se preface a fi păpușa pentru a-i da logodnicului ei, Franz, o lecție usturătoare.
Acțiunea este plasată într-un mic târg din Boemia. Eroul central, Coppélius, este un bătrân misterios care duce o viață izolată, construind păpuși mecanice și trăind cu speranța că, într-o bună zi, va reuși să le însuflețească prin formulele sale magice. Tânăra Swanilda pătrunde în atelierul meșterului și se substituie celei mai frumoase păpuși. Prefăcându-se că reacționează la semnele magice încercate de Coppélius, îl face să creadă că și-a împlinit visul. În cele din urmă, Coppélius își dă seama că a fost înșelat. Prin farsa ei, Swanilda îl induce în eroare și pe Franz, logodnicul ei, de a cărui purtare era jignită și pe care izbutește să-l recucerească. Nunta Swanildei cu Franz încheie baletul, în mijlocul unei serbări populare, la care ia parte însuși meșterul Coppélius, care și-a uitat supărarea că fusese tras pe sfoară.
Spectacolul durează două ore și 15 de minute și are două pauze.
Pentru acest eveniment, nu mai sunt bilete disponibile!

