Parlamentul României a adoptat legea privind combaterea femicidului, un act normativ considerat de inițiatori drept un moment important în lupta împotriva violenței domestice. Deputatul de Brașov, Sebastian Rusu, coinițiator al proiectului, a transmis că această lege marchează trecerea de la reacția tardivă a statului la prevenirea tragediilor.
„Fiecare femeie ucisă reprezintă un eșec al statului, iar astăzi am făcut pasul decisiv pentru a opri această suferință”, a declarat parlamentarul, subliniind că noua lege creează mecanisme concrete pentru intervenția timpurie în cazurile de violență.
Potrivit datelor invocate de inițiatori, aproape 60 de femei au fost ucise în România, în anul 2025, în contextul violenței domestice. Aceste cazuri nu sunt incidente izolate, ci rezultatul unor episoade repetate de abuz și al lipsei unor intervenții eficiente din partea instituțiilor.
Noua lege introduce, pentru prima dată, definirea juridică a femicidului ca formă extremă de violență bazată pe gen și stabilește obligații clare pentru autorități. Printre prevederile importante se numără colectarea anuală de date privind relația dintre victimă și agresor, precum și monitorizarea violențelor care preced crimele.
De asemenea, actul normativ recunoaște orfanii rămași în urma acestor tragedii drept victime directe, oferindu-le acces la măsuri de protecție imediată. În plus, sunt prevăzute pedepse agravante pentru faptele de violență comise în prezența minorilor.
Un alt element introdus de lege vizează prevenția pe termen lung, prin includerea în școli a unor teme legate de egalitatea de gen și relațiile non-violente.
Inițiatorii susțin că proiectul este rezultatul unei colaborări extinse cu organizații neguvernamentale, magistrați și specialiști, fiind inspirat din bune practici europene. Scopul este schimbarea modului în care statul răspunde acestor situații, mutând accentul de pe reacția post-tragedie pe prevenirea acestora.
„Viața femeilor contează. Copiii rămași în urmă contează. De astăzi, statul român este oficial de partea lor”, a mai transmis deputatul brașovean.

