Bogdan Ochiană, CEO Orbotix Industries, anunță deschiderea unei fabrici de drone autonome la Brașov, cu o capacitate de până la 800 de unități lunar. Dronele utilizează tehnologia „swarming” (roiuri) și rezistă la bruiaj electronic, dar păstrează obligatoriu decizia umană pentru atac („man-in-the-loop”), a explicat antreprenorul la podcastul Frontier Defense (Ep. 5), găzduit de G4Media.
Pentru a scala producția, startup-ul a anunțat recent semnarea unui memorandum de înțelegere strategic cu compania de stat Romaero. Parteneriatul vizează o capacitate de producție de până la 1.500 de drone lunar.
Strategia Orbotix include o rețea de microfabrici pe flancul estic, validarea tehnologiei de luptă în Ucraina și integrarea de sisteme complexe alături de parteneri locali precum Qognifly.
Totodată, antreprenorul accentuează importanța vitală a producției locale de apărare în detrimentul achizițiilor externe.
Fabrica de la Brașov, deschisă în luna mai
Unitatea de producție a Orbotix din Brașov este programată să înceapă activitatea la jumătatea lunii mai, într-un spațiu de 1.700 mp. Deși capacitatea maximă va fi de 800 de drone pe lună, producția va demara precaut, cu 100-200 de unități, pentru a regla atent procesele de calitate.
„Fabrica poate produce până la 800 de drone pe lună, dar noi vom începe cu o producție de 100 sau 200 de drone pe lună și o să o mărim încet pentru că trebuie să învățăm exact. O să avem probleme de QA, probleme de proces. Sperăm ca până la sfârșitul anului să ajungem la această producție”, a declarat Ochiană în podcast.
Din portofoliul actual al Orbotix fac parte modelele Wasper-1 și Vigil-1. Wasper-1 este o dronă ușoară, asistată de AI, care poate fi utilizată în misiuni kamikaze (loitering), de atac sau recunoaștere. Aceasta este proiectată pentru a fi asamblată rapid și lansată în roiuri.
Vigil-1 este un sistem de dronă autonomă destinat supravegherii aeriene continue. Sistemul este utilizat pentru monitorizarea infrastructurii critice, a spațiilor publice și a zonelor urbane.
Memorandum semnat cu Romaero
Orbotix Industries și Romaero S.A. au semnat un memorandum de înțelegere strategic pentru producția autohtonă de sisteme aeriene fără pilot (UAV) și soluții de inteligență artificială.
Parteneriatul vizează o capacitate de producție de până la 1.500 de drone lunar.
Orbotix va furniza „creierul” sistemelor – software-ul de bord, algoritmii de autonomie și integrarea AI pentru drone. În același timp, Romaero va asigura producția structurală și asamblarea la standarde NATO.
„Noi am lucrat foarte mult în ultimele zile pentru a negocia cu firme private. Majoritatea acestora sunt startup-uri care, deși dețin tehnologii avansate, întâmpină dificultăți în procesul de scalare. Din acest motiv am semnat la sediul Romaero un memorandum special, concentrat pe producția de masă. Romaero pune la dispoziție hale industriale și echipamente care ne-ar fi costat milioane de euro sub formă de investiții, în timp ce noi asigurăm partea de design, management și inginerie pentru producție”, a explicat antreprenorul.
Importanța menținerii deciziei umane în luptă
Dronele Orbotix se disting clar de sistemele convenționale pilotate manual, deoarece funcționează predominant autonom. Operatorul doar stabilește coordonatele și validează țintele finale identificate de AI, o abordare aleasă strategic din rațiuni de siguranță.
„Din punct de vedere legislativ nu suntem obligați. Există o parte în care o misiune poate fi total autonomă, dar este decizia strategică a firmei. Până nu avem o acuratețe de 99,99%, noi nu vom trece la total autonomă. Deci este foarte important pentru noi să avem acest pas cu man-in-the-loop”, a spus invitatul.
Conceptul de „microfabrici” distribuite pe Flancul Estic
Orbotix Industries adoptă strategic modelul „microfabricilor” de drone distribuite pe Flancul Estic al NATO, în loc să investească zeci de milioane într-o singură unitate uriașă. Conceptul este considerat inovator pentru industria de apărare, care preferă de obicei investiții în unități de producție mari.
Deoarece asamblarea dronelor nu necesită echipamente de o complexitate extremă, acest model descentralizat permite deschiderea unor mici unități direct în țările aliate cumpărătoare, a explicat Ochiană.
Astfel, sunt satisfăcute rapid cerințele obligatorii de offset local. „Noi preferăm microfabricile pentru că fiecare țară vrea ceva local”, a declarat Ochiană.
„În principiu, noi și industria de drone facem 90% asamblare. Mai exact, luăm componentele PCB din Spania, unitățile radio din Germania sau Canada, camerele din altă parte, plasticul de aici și le asamblăm. Sunt necesare anumite procese electronice și testări, iar asta este tot. Deci valoarea adăugată în ceea ce noi numim mereu producție provine de fapt, în proporție de 90%, din asamblare”, a explicat antreprenorul.

