Urmărire rurală, aseară. Un tânăr fără permis de conducere aflat la volanul unei mașini, prins de polițiști după o cursă prin localitate.
Aseară în jurul orei 23.30, un echipaj de poliție care desfășura activități de menținere a ordinii publice și de control al traficului rutier, a efectuat semnal de oprire unui autoturism care circula pe o stradă din Veneția de Jos, din județul Brașov.
Pentru că persoana de la volan nu s-a conformat semnalelor, polițiștii au pornit în urmărire, iar în scurt timp, autoturismul s-a oprit iar din interiorul acestuia au coborât două persoane.
La verificarea documentelor, polițiștii au constatat că tânărul în vârstă de 21 de ani care se afla la volan nu posedă permis de conducere, iar vehiculul i-a fost încredințat de către pasagerul aflat în dreapta, un tânăr în vârstă de 22 de ani, care știa că prietenul lui nu are carnet de conducere.
Prentru cei doi, polițiștii au întocmit dosare penale, urmând a se efectua cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere.

