Copii transportați în portbagaj de un șofer băut, care a fost prins conducând cu viteză pe DN 11, între Brașov și Bacău
Poliţiştii rutieri din judeţul Covasna au amendat un șofer cu peste 5.000 de lei, după ce a fost depistat pe drumul naţional DN 11 circulând cu viteză, sub influenţa alcoolului şi transportând doi minori în portbagajul mașinii, potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean Covasna.
„Un conducător auto a fost sancţionat contravenţional pentru mai multe abateri. Acesta a fost depistat circulând cu depăşirea limitei legale de viteză şi încălcând regulile privind depăşirea. Testarea alcooltest a indicat o alcoolemie de 0,32 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, poliţiştii au constatat că acesta transporta doi minori fără centuri de siguranţă sau sisteme de fixare omologate, aceştia aflându-se în portbagajul autoturismului”, au precizat polițiștii.
Agenții rutieri i-au reținut permisul de conducere pentru 150 de zile.

