Săcelean îndrăgostit, reținut de polițiști după ce s-a apropiat prea mult de fosta parteneră.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Săcele ai intervenit la un caz de violență domestică și au dispus măsurile de protejare a victimei, după ce, la data de 30 aprilie a.c., au fost sesizați printr-un apel de urgență, de către o femeie, de 34 de ani, din municipiul Săcele, cu privire la faptul că fostul său partener a încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție emis împotriva sa.
Din verificările efectuate de polițiști a reieșit faptul că, pe numele bărbatului în vârstă de 36 de ani, era emis un ordin de protecție de către instanța de judecată, pentru o perioadă de 6 luni, ca urmare a altor măsuri de protecție stabilite anterior de către polițiști, având acum obligația de a păstra o distanță minimă față de persoana vătămată și față de locuința acesteia, măsuri pe care bărbatul nu le-a respectat la data sesizării, întrucât s-a apropiat de victimă și a amenințat-o cu acte de violență, provocându-i o stare de temere.
Date fiind aspectele constatate, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de încălcare a dispozițiilor dispuse prin ordin de protecție și amenințare, iar, în urma administrării probatoriului, față de bărbat au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
Cercetările în acest caz sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.

