„Cetățean” reținut de polițiști, după ce și-a agresat partenera de care nu avea voie să se apropie.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Codlea efectuează acte de cercetare penală după ce, ieri, au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că partenerul său a încălcat ordinul de protecție emis de instanța de judecată împotriva sa.
Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit că. pe numele bărbatului în vârstă de 31 de ani, Judecătoria Brașov a emis la începutul lunii aprilie un ordin de protecție prin care bărbatul era obligat să păstreze o distanță de siguranță față de persoana vătămată și față de domiciliul acesteia.
Din cercetările s-a stabilit că în urmă cu 4 zile, bărbatul a revenit la domiciliu și a locuit din nou cu femeia, fără ca această situație să fie adusă la cunoștința organelor de poliție, iar ieri, în timp ce aceștia se aflau la locuință, pe fondul unor discuții în contradictoriu generate de un conflict familial, bărbatul și-a agresat partenera după care ar fi părăsit imobilul.
În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus continuarea urmăririi penale față de bărbatul agresor, reținerea sa pentru o perioadă de 24 de ore și introducerea în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Brașov.
În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie și încălcarea ordinului de protecție, activități ce se desfășoară sub coordonarea procurorului de caz, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.

