Un urs a fost surprins în această dimineață gonind pe strada Doctor Gheorghe Baiulescu dinspre Tâmpa spre Poarta Șchei.
Cel mai probabil este vorba de un pui de urs care a ajuns pe străzile din zonă în căutarea de hrană și speriat de aglomerație a luat-o la goană, dezorientat, prin oraș.
Autoritățile au fost alertate și au încercat să direcționeze animalul spre zona împădurită pentru a-l reloca apoi mai în inima pădurii.
Și în zona Noua – Dârste în ultimele zile urșii au dat iama prin gopodăriile oamenilor.
Conform informaţiilor Primăriei Braşov, anul trecut, în intravilanul municipiului au fost identificate 17 exemplare de urs, din care 10 în municipiul Braşov şi alte 7 în Poiană.
Sursa vieeo: Covasna45.ro


Un comentariu
Numai în România!
Mulțumim criminalilor din Ministerul mediului! Și primarului impotent și incompetent.