Un nou val de disponibilizări la Telus Digital: 300 de angajați urmează să fie concediați. Compania are birouri în țară, inclusiv la Brașov
Telus Digital, divizia operatorului canadian de telecomunicații Telus, a anunțat concedierea colectivă a circa 300 de angajați din România, care urmează să părăsească firma în perioada iulie – octombrie 2026. Compania are birouri în țară, inclusiv la Brașov.
„Cei 300 făceau parte dintr-un proiect extrem de important din punct de vedere financiar pentru firmă, iar închiderea proiectului se face la solicitarea clientului.
Acum o lună, alți 300 de angajați români ai firmei Telus Digital au fost dați afară, odată cu închiderea unui alt proiect major.
Sunt 600 de oameni care rămân fără job. Nu sunt singurii, multe companii fac concedieri în această perioadă. Situația economică nu e una tare roz, la nivel global, iar disponibilizările se țin lanț”, potrivit informațiilor de pe pagina de facebook a analistului Doru Șupeală.
Telus este unul dintre cei mai mari jucători de pe piața de outsourcing (BPO) și soluții digitale din România – furnizează servicii de suport clienți (CX), moderare de conținut pentru mari rețele sociale, asistență tehnică și soluții de inteligență artificială. Deservește clienți giganți din tech, travel (precum Airbnb), jocuri video și telecomunicații.

