Elevii care termină clasa a XII-a anul acesta pot beneficia de o indemnizație de șomaj în valoare de 330 de lei timp de șase luni.
Elevii care finalizează liceul în iunie 2026 pot beneficia de indemnizație lunară în valoare de 330 de lei lunar, timp de jumătate de an, transmite Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Absolvenții de liceu care se angajează pentru prima dată pe perioadă nedeterminată primesc o primă de stabilitate în cuantum de 1.000 de lei pe lună în primul an și 1.250 de lei lunar în al doilea an.
„Absolvenţii instituţiilor de învăţământ din promoţia 2026, cu vârsta de minimum 16 ani, pot beneficia de indemnizaţie de şomaj pentru o perioadă de 6 luni, în cuantum de 50% din valoarea indicatorului social de referinţă (ISR) în vigoare, informează sursa citată.
Valoarea indicatorului social de referință (ISR) este de 660 de lei. Asta înseamnă că indemnizația pe care o pot primi elevii este de 330 de lei pe lună.
Pentru a beneficia de această indemnizație, absolvenții trebuie să intre în evidența agenției de ocupare a forței de muncă din raza domiciliului în cel mult 60 de zile calendaristice de la data finalizării liceului. Aceștia vor primi banii după expirarea termenului de 60 de zile calendaristice de la absolvire.
„Pe perioada în care absolventul este înregistrat în evidenţele AMOFM Bucureşti, acesta poate beneficia de servicii gratuite pentru integrarea pe piaţa muncii, respectiv informare şi consiliere profesională, medierea muncii, cursuri gratuite de formare profesională şi măsuri de stimulare a ocupării forţei de muncă”, mai arată sursa menționată.
În ceea ce privește absolvenții de liceu care se angajează pentru prima dată pe perioadă nedeterminată, aceștia beneficiază de o primă de stabilitate în primii doi ani de muncă. Aceștia primesc 1.000 de lei lunar în primul an și 1.250 de lei pe lună în al doilea an, dacă rămân la jobul inițial.
Absolvenții școlilor private beneficiază de o primă de inserție egală cu de trei ori valorea ISR, adică 1.980 de lei pe lună. Aceștia trebuie să se angajeze în cel mult 60 de zile calendaristice de la absolvirea liceului pe o perioadă de cel puțin un an.
„Prin absolvent al unei instituţii de învăţământ se înţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii”, precizează ANOFM.
Pentru absolvenții de liceu, indiferent dacă au promovat sau nu examenul de Bacalaureat, termenul de 60 de zile se calculează din ziua următoare datei absolvirii studiilor.
Pentru elevii care nu au situația încheiată, termenul de 60 de zile se calculează de la data promovării examenului de corigenţă, dată înscrisă în adeverinţa eliberată de instituţia de învăţământ.

