Adevărul despre cabinetul stomatologic de la UPU Brașov. Conducerea Spitalului Județean reacționează, în urma „laudelor” unui parlamentar: „Nu dumneavoastră ați rezolvat problema, domnule deputat!”
Declarațiile din mediul online ale deputatului Ovidiu Paraschivescu privind înființarea cabinetului de stomatologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Brașov au stârnit reacții dure. Într-o replică fermă adresată politicianului, reprezentanții unității medicale brașovene demontează afirmațiile de tipul „Am promis. Am făcut!”, catalogându-le drept o tentativă de arogare a unor merite necuvenite.
„Recent, am luat la cunoștință despre declarația lansată în lumea virtuală de un politician local, în care, referindu-se la înființarea, organizarea și funcționarea cabinetului de stomatologie din cadrul U.P.U. a SCJUBv anunța comunitatea brașoveană că „Am promis. Am făcut!”
Ne-am lămurit deja cu toții că în spațiul virtual nu au fost încă imaginate filtre pentru neadevăruri. După cum încă nu au fost atinse nici granițele lipsei de decență. Însă nu ne-am fi închipuit că, vorbind despre un specialist în comunicații și tehnologia informației, acesta să facă parte din categoria celor care nu fac diferența dintre realitate și născocire, dintre certitudine și fabulație!
De aceea suntem siliți să reacționăm. Așa că, dorind să aducem adevărul în matca lui firească, vă spunem răspicat:
Nu, domnule deputat Paraschivescu!
Nu dumneavoastră ați rezolvat problema cabinetului de stomatologie!”, a transmis conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Brașov.
Oficialii unității medicale afirmă că deputatul nu a avut nici o contribuție la înființarea cabinetului stomatologic.
„Ca să fim expliciți, de fapt nu v-ați adus nicio contribuție la înființarea și funcționarea lui. Pentru că a întreba din trei în trei luni care mai e stadiul desfășurării lucrărilor și activităților necesare înființării lui, nu înseamnă să fi făcut efectiv ceva! Să vă arogați merite acolo unde nu aveți, în contextul în care știți prea bine că actuala conducere a spitalului și-a stabilit ca obiectiv asumat public punerea lui în funcțiune, e greu de acceptat!
Cabinetul de stomatologie nu s-a înființat pe baza declarațiilor dumneavoastră politice pe Facebook și nici pe imagini filmate în curtea spitalului. În spatele acestui proiect au stat luni de muncă reală: proiecție bugetară, amenajarea tehnică a spațiului, avize, proceduri, achiziții, instalarea performantului unit-ului dentar, concurs pentru angajare de medici. Toate prin implicarea constantă a echipei manageriale, la care s-a adăugat și implicarea Colegiului Medicilor Dentiști și a Consiliului Județean!
Considerăm firesc ca fiecare ales local să identifice și/sau să susțină proiectele importante pentru comunitate. Dar trebuie să și marcăm extrem de clar diferența dintre a susține o idee și a-ți atribui meritele altora!
Vă rugăm, așadar, să reflectați și dumneavoastră asupra principiului că adevărata contribuție la schimbarea societății începe atunci când fiecare construiește în domeniul pe care îl cunoaște, nu când se fotografiază lângă rezultatul muncii înfăptuite de alții.
O facem în contextul în care a devenit limpede pentru toți că sunteți singurul politician care nu s-a comportat onorabil în raport cu această reușită, cățărându-vă pe umerii adevăraților contributori la acest succes. Și că ați demonstrat cu prisosință că „deputatul e gol!”
Sau oare, mai bine, că <<Deputatul … are picioare scurte?>>, a încheiat conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Brașov.
Deputatul Ovidiu Paraschivescu afirmase că a reparat o mare dreptate făcută brașovenilor, după 18 ani de așteptare.
„Am reparat o mare nedreptate făcută brașovenilor: După 18 ani de așteptare, avem în sfârșit Urgențe Stomatologice tratate gratuit la Spitalul Județean!
Oameni buni, Brașovul era printre singurele municipii reședință de județ unde, dacă te apuca o durere groaznică de dinți noaptea sau în weekend, nu aveai unde să mergi la stat, gratuit. Depindeai exclusiv de cabinetele private.
De 18 ani – da, de aproape două decenii! – demersurile pentru un cabinet de urgență au fost blocate în sertare și birocrație, mai ales de politicieni. 18 ani în care s-a ridicat din umeri și banii voștri au mers la privat.
Acum 3 ani mi-am promis că nu las lucrurile așa. Am insistat, am bătut la uși și am refuzat să mai accept clasicul „nu se poate”.
Vreau să mulțumesc public actualei conduceri a Spitalului Județean Brasov, la care am venit cu această problemă ignorată în august 2025, din primele zile de mandat. Împreună cu Colegiul Medicilor Stomatologi (care a asigurat echipamentele moderne) a fost reparată această uriașă nedreptate față de brașoveni.
Cabinetul e deschis de 2 luni, are medici pregătiți să trateze cazuri urgente la adulți și asigură permanența în weekend și de sărbători (program de la ora 13 la 8 dimineața a doua zi), urmând ca pe viitor să devină non-stop. Copiii se pot programa gratuit la Spitalul pentru Copii.
Omul sfințește locul și insistența bate indiferența. Mergem înainte! declarase deputatul Ovidiu Paraschivescu.

