Primăria Brașov a demarat anul acesta proiectul efectiv de extindere a Școlii Gimnaziale nr. 14 din Bartolomeu. În vederea realizării investiției este necesară exproprierea terenului vecin care a aparținut societății Electromontaj, care în prezent nu mai are activitate.
Astfel, în ședința Consiliului Local de vineri ar urma să fie aprobate costurile aferente exproprierii unei suprafețe totale de teren de 8.700 mp și a 1.650 mp de construcții.
Suma va fi virată în termen de 30 zile de la data adoptării hotărârii de Consiliu Local într-un cont deschis pe numele expropriatorului, potrivit proiectului de act normativ.
În conformitate cu studiul de fezabilitate întocmit de către proiectant, 2GMG Construct, valoarea totală a proiectului este de 143.681.323,79 lei cu TVA, din care construcția și montajul sunt 111.682.707,65 lei cu TVA.
În școala de pe strada Agricultorilor învață raproximativ 1.240 de elevi. Aceștia își desfășoară activitatea în doar 22 de săli de clasă, capacitatea scolii fiind de 550 elevi.
Prin Studiul de fezabilitate se propune suplimentarea cu 35 de săli de clasa, la care se adaugă laboratoarele, rezultând un număr de 57 de sali de clasa și laboratoare cu o capacitate de maxim 1.425 elevi. Clădirea extinsă va avea P+3E nivele, iar sala de sport propusă va avea un regim de înălțime parter și etaj parțial.
Primăria Brașov luase în calcul în 2020 extinderea corpului de clădire al Școlii 14 de pe strada Agricultorilor pe terenul vecin. Ulterior, proiectul a fost abandonat în mandatul 2020 – 2024, iar în luna septembrie 2025 a fost reluat, fiind semnat contractul pentru întocmirea studiului de fezabilitate.

