Doamnă din Moieciu, prinsă azi-noapte la volan după ce a băut câteva țuici.
În această dimineață în jurul orei 01.00, polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Bran, aflați în exercitarea atribuțiilor de supraveghere și control al traficului rutier, au oprit, pentru control, pe un drum din comuna Moieciu, un autoturism, la volanul căruia se afla o femeie în vârstă de 44 de ani, din aceeași localitate.
Polițiștii au observat că femeia prezenta indicii specifice consumului de alcool, fapt pentru care au testat-o cu aparatul etilotest. Rezultatul stabilit de aparat a indicat o valoare a alcoolemiei de 0,57 mg/l alcool pur în aerul respirat, astfel că șoferița a fost condusă la spital, unde i-au fost recoltate mostre biologice, a căror analiză de specialitate va stabili, cu certitudine, valoarea alcoolemiei.
În cauză, a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, iar cercetările urmează a fi continuate de polițiști sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Zărnești, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.

