Ultimul loc în UE: Românii așteaptă mai mult de trei ani pentru a avea acces la tratamente noi
România continuă să aibă cel mai dificil acces la tratamente inovatoare din Uniunea Europeană, arată cel mai nou raport al Federației Europene a Industriilor și Asociațiilor Farmaceutice (EFPIA). Pacienții români așteaptă, în medie, 1.110 zile pentru ca un medicament nou aprobat în Europa să fie compensat prin sistemul public de sănătate. În multe cazuri întârzierile pot însemna agravarea bolii sau pierderea unor șanse importante de tratament.
Datele EFPIA, prezentate de Asociația Română a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM), arată că dintre cele 168 de medicamente inovatoare aprobate la nivel european în perioada 2021-2024, doar 28 erau compensate în România la începutul anului 2026. Așadar, pacienții români au acces la doar 17% dintre tratamentele inovatoare disponibile în Europa, în timp ce media europeană este de 45%.
În același timp, perioada medie de așteptare pentru acces la tratamente noi este de aproximativ 1.110 zile, aproape dublu față de media europeană, estimată la 597 de zile.
Raportul arată că inclusiv alte state din regiune reușesc să ofere acces mai rapid la medicamente inovatoare. În Cehia, pacienții așteaptă aproximativ 659 de zile pentru compensarea unui tratament nou, în Polonia circa 714 zile, iar în Croația aproximativ 734 de zile.
Citiți mai departe, pe adevarul.ro.


Un comentariu
PSD 🚽