Județul Brașov este la un pas de implementarea unui sistem integrat de gestionare a deșeurilor, după ce 58 dintre cele 59 de unități administrativ-teritoriale au aprobat contractul de asociere cu Consiliul Județean Brașov pentru realizarea Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor (SMID).
Singura excepție este comuna Părău, unde autoritățile județene susțin că proiectul este ținta unei campanii de dezinformare și manipulare.
Potrivit administratorului public al județului și președinte al ISO Mediu, Szenner Zoltan, toate celelalte localități din județ, inclusiv cele din Țara Făgărașului, dar și comunele Măieruș și Hoghiz, unde vor exista investiții în infrastructura SMID, au votat în favoarea asocierii.
Autoritățile județene afirmă că în comuna Părău se propagă informații false privind presupusa amenajare a unei gropi de gunoi, deși proiectul nu prevede o astfel de investiție. „La Părău, o avocată de la Baroul din Sibiu a lansat tot felul de afirmații fără argumente reale, la care Consiliul Județean Brașov a răspuns de fiecare dată cu argumente concrete, documentate. Degeaba.
Mai nou, au apărut mai multe conturi false pe Facebook care fac același lucru: încearcă să manipuleze oamenii cu mesaje de tipul: «𝐍𝐮 𝐯𝐫𝐞𝐦 𝐠𝐫𝐨𝐚𝐩𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐠𝐮𝐧𝐨𝐢!». Din păcate oamenii sunt manipulați prin mesaje de genul acesta și nici măcar nu își dau seama”, a precizat Szenner Zoltan.
„La Părău nu va fi groapă de gunoi”, a subliniat oficialul CJ Brașov, care a arătat că legislația nu permite amenajarea unui nou depozit de deșeuri în județ, în condițiile în care există deja depozitul autorizat de la Săcele.
Conform documentației proiectului și studiului de fezabilitate, la Părău ar urma să fie construită doar o stație de sortare, tratare și compostare a deșeurilor provenite de la populație. Activitatea ar urma să se desfășoare în hale închise, cu sisteme de ventilație și colectare a apelor pluviale, fără depozitare permanentă de deșeuri.
„Nu avem voie, conform legii, să facem o groapă de gunoi, deoarece există deja în județ un depozit de deșeuri autorizat, la Săcele.
Nu apare nicăieri în proiect sau în Studiul de fezabilitate vreo groapă de gunoi. Toate avizele au fost obținute pentru investiția de la Părău fără să fie inclusă în proiect o groapă de gunoi. Nici dacă s-ar vrea, nu s-ar putea face așa ceva. Este doar o încercare de manipulare ordinară, pentru că sunt și alte interese în joc.
La Părău va fi o stație de sortare, tratare și compostare a deșeurilor provenite de la populație. Atât! Adică o stație unde deșeurile vor fi sortate și tratate în vederea reciclării și valorificării, pe principiul “ tot ce intră și iese” nimic nu rămane în locație. Acest lucru reisese in mod clar din Studiul de fezabilitate din care se vede că este o investiție modernă, în care toată activitatea se va desfășura în hale închise, prevăzute cu sistem de ventilație. Toate suprafețele vor fi betonate, cu un sistem de captare prin care inclusiv apa de ploaie va fi colectată într-un bazin de retenție și va fi refolosită”, a explicat administratorul public al județului.
Acesta a adăugat faptul că proiectul are deja acord de mediu, iar amplasamentul, planul urbanistic și investiția au fost aprobate anterior de Consiliul Local din Părău.
În același timp, oficialul județean avertizează că, dacă localitatea nu va semna contractul de asociere, comuna riscă să rămână izolată din punct de vedere al gestionării deșeurilor.
Potrivit acestora, în lipsa aderării la sistemul județean, deșeurile din Părău nu vor putea fi direcționate către instalațiile comune ale SMID, iar costurile pentru transportul și tratarea lor în alte județe ar putea deveni foarte mari pentru populație.
„Este un război al intereselor politice și economice, în care, dacă Consiliul Local nu votează asocierea cu toate celelalte localități din județul Brașov, Părăul va rămâne singur, iar victime colaterale vor fi cetățenii Părăului, care pe viitor nu vor avea unde să îsi ducă gunoiul sau vor plăti tarife astronomice pentru asta”, a precizat Szenner Zoltan.
Oficialul Consiliul Județean mai susține că opoziția față de proiect este alimentată de interese economice și politice, în contextul în care Brașovul este unul dintre puținele județe din țară care nu au încă un sistem integrat funcțional pentru gestionarea deșeurilor.
În prezent, lipsa unui SMID contribuie la menținerea unor tarife ridicate de salubrizare, care ar putea crește și mai mult în viitor, după cum a avertizat Szenner Zoltan.

